B Sınıfı Ehliyet Sahiplerini İlgilendiriyor! Ehliyette Yeni Dönem Resmen Başlıyor

Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde yaşanan trafik sorunlarının kronikleşmesi, geçmişte denenmemiş yeni çözüm yollarının aranmasına neden oluyor.

Hem trafik probleminin önüne geçmek hem de sürücülere kolaylık sağlaması adına yılın ilk aylarında B sınıfı ehliyet sahiplerine yönelik yapılan kapsam değişikliği, yaz aylarında genişleyecek.

Geçtiğimiz yıllarda 50 cc’ye kadar silindir hacmi bulunan motosikletleri harici bir ehliyet olmadan kullanabilen B sınıfı ehliyet sahipleri, yılın ilk günlerinde yapılan değişiklik ile 125 cc’ye kadar motosikletleri kullanabilme hakkına sahip olmuştu.

B SINIFI EHLİYETLERİN KAPSAMI GENİŞLEYECEK

Temmuz ayında yürürlüğe gireceği düşünülen düzenleme ile B sınıfı ehliyet sahiplerinin kullanabilecekleri motosikletlerin alanı genişletilecek.

Kulislerden aktarılan bilgilere göre; ağır motosiklet olarak kabul edilen 125 cc üzerindeki araçlar için belirlenen A sınıfı ehliyetlere yönelik 20 yaş şartının devam ettirileceği belirtilirken, yılın ilk aylarında B sınıfı ehliyetlere tanınan ayrıcalığın kapsamının genişlemesi ve A2 sınıfı ehliyetleri kapsayan motosikletlerin de bu uygulamaya dahil edileceği iddia edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir