Boş Duran Evlere Vergi Geliyor

Sabah gazetesi köşe yazarı Dilek Güngör bugünkü yazısında Maliye bürokrasisinin gelir yaratacak formülleri arasında boş evlerden vergi alınmasının yer aldığını yazdı.

Dünyadaki örnekleri sıralayan Güngör şunları yazdı:

“Aslında bunun dünyada örnekleri var. Avustralya, Güney Kore, İrlanda, Kanada ve ABD ‘boş konut vergisi’ uygulayan ülkeler… Verginin amacı ihtiyaç sahipleri varken konutların boş tutulmasının önüne geçmek…

Boş Konut Vergisi kimi ülkede yüzde yarım kiminde yüzde 10 arasında uygulanıyor. Tamam, kira bedelleri çok yükseldiğinde bu konu tartışıldı…

O dönemde konut kiralarındaki artışa karşı yıllık yüzde 25’lik sınır konuldu. Bu sınırlama çok da çözüm olmadı. Uygulama 2 Temmuz’da bitiyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kira sınırlamasının uzatılmayacağını açıkladı. Sanırım, fahiş kira artışlarını durdurmak için yeni formül boş konut vergisi olacak. Böylece, Maliye hem vergi geliri elde edecek hem de ev sahiplerinin konutlarını boş tutarak kira fiyatlarının artışına zemin hazırlamasının önüne geçecek.”

Yazısının devamında boş konut vergisinin nasıl hesaplanacağının belli olmadığını yazan Güngör, “İnce eleyip, sık dokumak gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir