Mercedes-Benz, Momenta ile elektrikli CLA için güçlerini birleştiriyor

Günümüzde iki devrim niteliği taşıyan bilimsel sıçrama ile karşı karşıyayız. Birincisi yapay zeka ikincisi ise elektrikli otomobil pazarı. Her iki bilimsel sıçrama konusunda da şirketler arası pazar payı kapma yarışı yaşanıyor. Yapay zeka sektöründe Google, OpenAI otomobil pazarında ise tüm büyük otomobil üreticileri arasında bilimsel ilerleme yarışı yaşanıyor. Hepsi ilk olup patent alma çabası içinde. Bu nedenle çoğu zaman hem maliyet hem zaman açısından işbirliğine gitmek durumunda kalıyorlar.

Mercedes-Benz, Çinli girişim Momenta ile iş birliği yaparak yeni nesil akıllı sürüş çözümünü geliştireceğini duyurdu. Bu yenilikçi sistem, tamamen elektrikli CLA modeline entegre edilecek ve otonom sürüş yeteneklerinde yeni bir dönemi başlatacak.

Bu yeni sürüş destek sistemi, yüksek çözünürlüklü haritalara ihtiyaç duymadan çalışacak. Bu sayede, elektrikli CLA, karmaşık şehir içi manzaralarda bile destekli sürüş sağlayabilecek. Şehir içi ortamlar, otonom sürüş sistemleri için şu anda en büyük zorlukları temsil ediyor.

Elektrikli CLA, Nvidia’nın Orin akıllı sürüş çipinin hesaplama gücünden yararlanacak ve Mercedes, bu teknoloji ile benzersiz bir sürüş deneyimi vaat ediyor. Mercedes-Benz ve Momenta arasındaki bu iş birliği, Alman otomobil üreticisinin ilk kez bir Çinli akıllı sürüş tedarikçisinden teknoloji çözümü benimsediği bir örnek olarak öne çıkıyor. Ayrıca, elektrikli CLA, şehir genelinde destekli sürüş sunacak ilk Mercedes-Benz modeli olacak.

Bu adım, geleneksel otomobil üreticilerinin otonom sürüş teknolojilerinin geliştirilmesi ve benimsenmesini hızlandırmak için teknoloji girişimleriyle giderek daha fazla iş birliği yapmasının bir parçası. Elektrikli CLA’nın üretim başlangıç tarihi olan Nisan 2025 hızla yaklaşıyor ve bu yenilikçi aracı görmek için sabırsızlanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir